Rojtari i farit

Autor:Camilla Läckberg ISBN: 978-99943-0-643-5 Kolana: Gjinia: , Nr. faqe: 488Përktheu: Margarita SkënderajViti i botimit: 2021 Çmimi: 1400 Lekë

“Një ritëm i çmendur që përshkon vendet më të errëta të psikikës” – The Independent

Një natë vere, një makinë përshkon me shpejtësi të lartë rrugën që lidh Stokholmin me bregun perëndimor. Gruaja në timon i ka duart e përgjakura. Eni, së bashku me të birin po arratisen në drejtim të Graskar, në arkipelagun e Fjallbacka-s. Ai ishull i egër, me farin e bardhë dhe shtëpinë e vjetër të rojtarit ku rriten mëllagat, i përket familjes së saj dhe është i vetmi vend ku ndihet e sigurt, larg të gjithëve. Legjenda popullore thotë se aty sillen shpirtrat e të vdekurve, por kjo nuk e turbullon aspak, përkundrazi në atë vend aq të vetmuar, ku vështrimi të kap vetëm shkëmbinj e det të kripur, Enit i pëlqen të mendojë që fantazmat kanë qëndruar aty për t’i bërë shoqëri. Ndërkohë në Fjallbacka, Patriku, i cili sapo është kthyer në shërbim, po merret me një hetim tejet të ngatërruar: drejtori i sektorit të financës së komunës është vrarë me një plumb pas koke. Arsyeja e vrasjes është e pakuptueshme dhe viktima, e cila kishte vizituar Enin në ishullin e shpirtrave pak para vdekjes, duket se është një burrë që fsheh mijëra sekrete.

 

Libra të tjerë të serisë: “Princesha prej akulli”, “Predikuesi”, “Gurskalitësi”, “Zogu ogurzi”, “Fëmija i fshehtë”, “Mbytja”.