Bija e fatit

Autor:Isabel Allende ISBN: 978-99943-0-548-3 Kolana: Gjinia: Nr. faqe: 480Përktheu: Amik KasoruhoViti i botimit: 2018 Çmimi: 1100 Lekë

“Bija e fatit” është historia prekëse e Eliza Somersit, një gruaje të re që jeton midis dy kulturave dhe i hyn një rruge plot aventura. Si fëmijë i gjetur kilian, e rritur nën mbrojtjen e një familje angleze në Valparaizo, ende pa mbushur mirë të shtatëmbëdhjetat, përplaset me të papriturat e një bote të pamëshirshme. Kërkimet për të dashurin, i cili nuk i rezistoi dot tundimit të dehjes nga ari kalifornian, e kthejnë vajzën e papërvojë në një grua të vetëdijshme dhe në fund të odisesë, Eliza është fare pranë vetvetes.

Ya estoy libre! (Unë jam e lirë!)

Një simbol i detajuar i shoqërisë amerikane në kohën e dehjes nga ari, një roman që të mbërthen.